Z Chebu se stává centrum moderního průmyslu. Accolade přidá miliardu do dalšího rozvoje a vdechne nový život starým strojírnám.

Od první republiky se areál dnešních Strojíren Cheb hned několikrát proměnil a po výrobě válečných letadel a technologických komponentů se nyní připravuje na moderní éru v oblasti e-commerce. Skupina Accolade se rozhodla do revitalizace tohoto areálu investovat 47 milionu euro (cca. 1,2 miliardy korun) a část chebských strojíren si již nyní smluvně pronajal významný německý hráč na poli internetového nakupování. Výstavba projektu proběhne pod taktovkou developera Panattoni Europe a první fáze o rozloze 27 000 m2 (celkově 74 000 m2) by měla být hotova do konce dubna příštího roku.

Z Chebu se stává centrum moderního průmyslu. Accolade přidá miliardu do dalšího rozvoje a vdechne nový život starým strojírnám.

Záměr vystavět novou budovu pro lehký průmysl je úzce spojen s dosavadními aktivitami skupiny v rámci města Chebu a celého kraje. Kromě parku v severní části Chebu (taktéž společný projekt Accolade a Panattoni Europe), který byl dokonce vyhlášen nejrychleji rostoucím parkem ve střední Evropě, přichází nyní s revitalizací chátrajícího areálu bývalých Strojíren Cheb v jižní části města. 

„V Chebu investujeme už více než pět let a musím říct, že se město a i celý Karlovarský kraj neskutečně posunuly a odráží se to i v zájmu investorů. Vždyť Chebsko je dnes jednou z nejatraktivnějších, ne-li vůbec nejatraktivnější lokalitou pro rozvoj moderního průmyslu ve střední Evropě. Speciálně u tohoto projektu je pak nejdůležitějším faktorem navázání na tradici a přeměna prostoru na  nový, moderní, se silným geniem loci, které má jen málo průmyslových areálů v České republice,“ okomentoval Milan Kratina, CEO Accolade. Dobrá je pak pro nájemce i poloha. Objekt se nachází přímo na silnici A21 a na německý trh je to pouhých 15 minut.

„Dlouhodobě se nám daří budovat kvalitní průmyslovou infrastrukturu a pozitivně se to odráží ve všech oblastech života. Lidé si mohou najít dobře placenou práci v blízkosti domova a nemusí tak za kvalitní prací za hranice. Proto chceme v nastoleném trendu pokračovat a projekt revitalizace bývalých strojíren je krásnou ukázkou toho, jak můžeme navázat na dlouhodobou průmyslovou tradici chátrajícího areálu bez nutnosti záboru dalších ploch a zároveň příchodem nových investorů zlepšit život všech obyvatel regionu,“okomentoval vývoj města Chebu starosta Antonín Jalovec.

Chebský areál má za sebou dlouhou a zajímavou historii. Výroba techniky pro nejrůznější odvětví průmyslu zde probíhala již za první republiky. Nejvíce bylo místo vidět za druhé světové války, kdy poskytovalo servis pro německé říšské letectvo, které mohlo díky práci chebské továrny počítat s týdenním přírůstkem až pěti letadel, mezi nimiž byly například strategické bombardéry Henkel 177 a stíhací letouny Messerschmitt 262. V padesátých letech pak na území areálu vznikl strojírenský areál, který po privatizaci v roce 1992 funguje v omezeném režimu dodnes.

„Revitalizace brownfieldů je naší specializací. Chystáme je vždy tak, aby zaručovaly vysokou míru šetrnosti jak na životní prostředí a pracovní podmínky pro zaměstnance, tak i na energetickou šetrnost budovy. V tomto areálu bychom rádi postavili budovu kategorie BREEAM „Excellent“, což je vůbec nejvyšší ohodnocení, které nyní průmyslové budovy ve střední Evropě mají. Tento projekt byl specifický i v tom, že jsme o finální podobě s nájemcem vyjednávali téměř rok a půl. Výsledek však bude stát za to,“dodal Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Česko a Slovensko.