Najmodernejšie distribučné centrum v Česku je dokončené. Pri Kojetíne na Přerovsku vznikla pod taktovkou Accolade s Panattoni prvá plnohodnotná viacposchodová hala pre Amazon
Staviteľ priemyselných hál Panattoni odovzdal nadnárodnej e-commerce spoločnosti Amazon do používania unikátne logistické centrum, ktoré financovala skupina Accolade a vlastný rovnomenný fond. Ide o prvé plnohodnotné viacposchodové distribučné centrum v Českej republike, ktoré vďaka svojmu modernému vybaveniu, šetrnému prístupu k životnému prostrediu i vysokej energetickej sebestačnosti jednoznačne preberá pozíciu najmodernejšej logistickej haly v krajine. Hodnota budovy je viac než 5 miliárd korún.
Distribučné centrum v Kojetíne je jedinečné nielen svojou veľkosťou, ale predovšetkým tým, akú zásadnú úsporu zastavanej plochy ponúka. Zatiaľ čo celková rozloha haly presahuje 187-tisíc štvorcových metrov, pôdorys zaberá menej než tretinu, teda iba 51-tisíc štvorcových metrov. Výška budovy presahuje v miestach, kde vedú schodiskové šachty, 27 metrov.
„Som naozaj hrdý, že dnes môžeme odovzdať Amazonu stavbu, ktorá je úplnou jednotkou, pokiaľ ide o prepojenie moderných technológií a šetrnosti k životnému prostrediu. Už dobrovízsky projekt bol v týchto oblastiach unikátny, avšak distribučným centrom v Kojetíne sme sa opäť posunuli o niekoľko generácií ďalej. Verím, že najmodernejší logistický areál pomôže Amazonu v ďalšej expanzii v e-commerce sektore, ktorý v posledných rokoch zažíva doslova boom. Zároveň dúfam, že projekt bude prínosný pre celý región vďaka veľkému množstvu pracovných príležitostí,“ povedal Pavel Sovička, generálny riaditeľ Panattoni pre ČR a Slovensko.
„Teším sa na to, že Amazon v novom robotickom centre ponúkne moderné pracovné prostredie, kde zamestnancom budú prácu uľahčovať špeciálne robotické jednotky. Pri plnom sprevádzkovaní budovy tu zamestnáme až 2-tisíc stálych pracovníkov,” povedal Michal Šmíd, generálny manažér spoločnosti Amazon pre Českú republiku.
Bývalý cukrovar centrom on-line nákupov
Nová distribučná hala vznikla na pozemkoch bývalých usadzovacích nádrží cukrovaru. Železobetónovým recyklátom z jeho demolácie boli zavezené okolité kaliská. Celý brownfield bolo preto nutné pred začatím stavby sanovať a odstrániť ekologické záťaže.
„Investície do revitalizácie dosluhujúcich alebo pustnúcich areálov sú naša špecializácia. Som hrdý na to, že sa nám opäť podarilo na pozemkoch s nízkou ekologickou hodnotou spoločne vytvoriť priemyselnú zónu, ktorá sa zaradí na úplnú špičku v oblasti šetrnej a technologickej výstavby. Vďaka nadviazaniu na lokálnu priemyselnú tradíciu sa z mesta Kojetín stane jedno z centier európskej scény on-line nákupov a verím, že tak opäť prispejeme k ďalšiemu rastu životnej úrovne v tejto oblasti,“ doplnil Milan Kratina, CEO investičnej skupiny Accolade.
Ekologické vlaky nahradili tisíce kamiónov
Samotná výstavba štvorposchodovej budovy bola v mnohých ohľadoch špecifická a náročná z hľadiska koordinácie stavebných prác i firiem na stavenisku. V jednom momente sa na stavbe pohybovalo vždy okolo tisíc ľudí. Na porovnanie, pri jednoposchodových budovách ide štandardne približne o 150 ľudí. Stavbu na kľúč zaisťovala spoločnosť Goldbeck Bau, ktorá na nej spolupracovala približne so šesťdesiatimi, prevažne českými subdodávateľmi.
Logistická hala spĺňa prísne ekologické požiadavky, a ašpiruje tak na mimoriadne vysoké hodnotenie v rámci ekologickej certifikácie BREEAM New Construction na úrovni Excellent. Táto ambícia ovplyvnila stavbu budovy hneď od začiatku.
Spoločnosť Goldbeck Bau má približne 12 kilometrov od Kojetína továreň na výrobu betónových prvkov. Vďaka tomu, že je v blízkosti areálu železnica, bolo možné doviesť na stavbu ekologicky vlakom približne 6 800 panelov, ktorých hmotnosť presiahla viac ako 80-tisíc ton. Vlaky nahradili viac než 2 200 kamiónov, ktoré by bolo potrebné využiť na prepravu týchto panelov. Práve to, z akej vzdialenosti sa dováža stavebný materiál, je jedným z mnohých kritérií, ktoré sa hodnotia počas certifikácie BREEAM.
Dôraz na ekológiu a udržateľnosť je viditeľný i v ďalších aspektoch. V areáli sa počíta napríklad i s miestom pre jašteričky a včelími úľmi. Samozrejmosťou bude i vysadenie 500 stromov, 300 z nich priamo v areáli, zvyšok v Kojetíne. Celé distribučné centrum bude namiesto plynu vykurované tepelnými čerpadlami.
„Záleží nám tiež na tom, aby bola prevádzka ohľaduplná k životnému prostrediu, a preto sme na strechu nainštalovali moderné fotovoltické panely s výkonom 4 MW. To pre predstavu prevyšuje bežné domáce inštalácie o tri úrovne,“ uzavrel Michal Šmíd za Amazon.
Kontakt pre médiá:
Lucie Mareš Heřmanská,
e-mail: lucie.hermanska@heroandoutlaw.com,
tel.: +420 773 819 515