Ďalší významný míľnik pre Accolade Industrial Fund: ročné príjmy z nájomného v projektoch fondu presahujú 100 miliónov eur
Accolade Industrial Fund, ktorý tento rok oslavuje desať rokov od svojho vzniku, prekonal v prvom štvrťroku ďalší významný míľnik, keď sa mu podarilo v celkovom ročnom zmluvnom nájme prekonať hranicu 100 miliónov eur, čo predstavuje zhruba 2,5 miliardy korún. Pri niektorých projektoch v Nemecku alebo v Poľsku dokonca došlo k zvýšeniu nájomného o desiatky percent. Accolade Industrial Fund navyše v prvom kvartáli zaznamenal výnos v korunách viac než 3 %, v eurách potom takmer 2 %. Priemerný ročný výnos od založenia dosahuje 12 %.
Celkové ročné zazmluvnené nájomné v nehnuteľnostiach patriacich do portfólia fondu Accolade presiahlo v prvom štvrťroku tohto roku sumu 100 miliónov eur. „K prekonaniu historického míľnika napomohol fondu trend rastúcich nájmov, ale aj indexácia zahrnutá v zmluvách. Vďaka nim sa navýšili dlhodobé nájmy o 3 %. Svoj podiel na raste však majú aj prolongácie kontraktov,“ povedal Milan Kratina, spoluzakladateľ Accolade Industrial Fund s tým, že väčšina objektov v portfóliu fondu bola dokončená pred rokom 2022 a nájomné v budovách je tak nižšie, ako je súčasná úroveň trhových nájmov. „Práve v tom je teraz zaujímavá investičná príležitosť fondu. Nie je totiž mnoho sektorov trhu komerčných nehnuteľností, pri ktorých by bola šanca na využitie tohto rozdielu taká výrazná, že by štvrťročne umožňovala sledovať rast nájmov o významné desiatky percent,“ dodáva Milan Kratina.
Už v prvom kvartáli sa fondu pri niektorých projektoch podarilo navýšiť nájomné. Príkladom je zmluva v poľskom Lubline s technologickým inovátorom Data Modul alebo zmluva v Minsku Mazowieckom, kde boli voľné priestory prenajaté spoločnosti Reha, významnému výrobcovi a dodávateľovi zdravotníckych pomôcok. Nájomné narástlo aj v nemeckom Bochume, kde bola uzavretá nová zmluva so spoločnosťou Waterkotte.
V korunovom vyjadrení dosiahol fond v prvom kvartáli zhodnotenie 3 %, v eurovom potom 2 %. K pozitívnemu výsledku prispelo aj zastavenie poklesu cien nehnuteľností a s tým súvisiaceho rastu yieldov, keď došlo k ich stabilizácii v nadväznosti na už nepredpokladaný rast úrokových sadzieb. „Ak porovnáme posledný kvartál minulého roka s prvým štvrťrokom tohto roka v európskych štátoch, z dát spoločnosti CBRE jasne vyplýva, že až na drobné výnimky už na väčšine trhov nedochádza k žiadnemu rastu yieldov,“ spresnil Milan Kratina, ktorý je presvedčený, že na trhu s logistickými nehnuteľnosťami sa blížime k vytvoreniu nového normálu.
Po uplynulých troch rokoch dochádza na realitnom trhu k ustáleniu situácie. Nie je vylúčené, že z hľadiska nájmu ešte dôjde k miernemu poklesu z dôvodu presýtenia trhu v niektorých lokalitách a kvôli znižujúcim sa stavebným nákladom. Dlhé povoľovacie procesy a všeobecne vyššie výnosy komerčných nehnuteľností vo svete však podľa Kratinu badateľné znižovanie nájmov neumožnia.
„Vplyvom diania v posledných rokoch sa začína naplno prejavovať snaha Európy stať sa v mnohých oblastiach skutočne nezávislejšou od ďalších kontinentov. Práve to stále ťahá nahor dopyt po výrobných a robotických distribučných centrách. Priemysel a s ním aj skladovanie sa musia mať na starom kontinente kam vrátiť. A ak sa na to pozeráme z tejto perspektívy, sme skutočne dnes v rámci európskeho industriálneho trhu ešte len na začiatku, keď vymieňame kúsok globalizácie za kúsok našej istoty a bezpečnosti,“ uzatvára Kratina.