Accolade Stories #4 – Brownfield v Bydhošti
Příběh se šťastným koncem ale dramatickou dějovou linkou. Tak nějak by se dala popsat dlouhá historie místa, na kterém dnes stojí naše průmyslové parky v polské Bydhošti. Pojďte se s námi podívat zpět, hluboko do minulosti a zjistit, jak do tohoto vyprávění zapadá třeba Alfred Nobel.
Na místě dnešní průmyslové zóny během druhé světové války Německo založilo továrnu na výrobnu výbušnin a montáž munice pod názvem DAG Bromberg. Smutným cílem závodu o neuvěřitelných 230 tisících hektarů bylo podporovat válečnou mašinerii. Továrna patřila do korporátu DAG, tedy Dynamit Corporation a tady už nepatrná stopa vede právě k vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi, který založil již v druhé polovině 19.století.
Ani po roce 1945 se ale místo ještě nedočkalo lepšího zacházení. Část objektu byla upravena pro potřeby státních chemických podniků Zachem, které v 70. letech zaměstnávaly na 7 tisíc lidí a byly jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Obrácenou stranou mince bylo rozsáhlé znečištění okolní půdy a vodních zdrojů látkami s vysoce toxickým potenciálem.
Podnik v rukou státu patřil až do roku 2006 k největším zaměstnavatelům v Bydhošti. Tehdy nastarovaná privatizace ale nakonec vedla k úplnému úpadku areálu, který v roce 2013 vyústil v bankrot podniku.
A tady se konečně začala psát kapitola o jedné z největších průmyslových zón v zemi. Město zde postupně začalo budovat Průmyslově-technologický park, jehož součástí jsou dnes čtyři naše průmyslové parky o celkové rozloze přes 215 tisíc metrů čtverečních. Toto místo se tak stalo symbolem technologického pokroku a velkých investic globálních firem. Zároveň je důkazem toho, že i oblastem s ne vždy pozitivní historií lze přinést nový význam a jejich příběhu dát šťastný konec - nebo spíš nový začátek.