Grupa Accolade potwierdziła silną pozycję na polskim rynku. W 2020 r. portfel Grupy wzrósł o ponad 30%, a jego łączna powierzchnia przekroczyła milion metrów kwadratowych. Wartość całkowita polskiego portfolio międzynarodowego inwestora wynosi ponad 700 m
Polski rynek nowoczesnych hal przemysłowych już teraz uchodzi za jednego z liderów w Europie i wciąż dynamicznie się rozwija. Swoją pozycję na tutejszym rynku umacnia także Grupa Accolade, która nie tylko powiększyła swoje portfolio o nowe, atrakcyjnie zlokalizowane parki przemysłowe, ale także rozpoczęła realizacje kolejnych projektów, których docelowa powierzchnia sięgnie 250 000 m2. W polskim portfelu inwestora znajduje się milion metrów kwadratowych powierzchni, a o udanym roku świadczy choćby udział w jednej z największych transakcji finansowych w segmencie nieruchomości przemysłowych w Polsce.
„Polski rynek, który wyróżnia strategiczna lokalizacja, od dłuższego czasu jest stabilny, a za sprawą prokatywnego podejścia samorządów do inwestorów zagranicznych, oferuje bardzo atrakcyjne warunki dla biznesu” – zauważa Milan Kratina, CEO Accolade.
Od momentu wejścia na polski rynek w 2015 r. Grupa Accolade zbudowała portfel czternastu nowoczesnych kompleksów biznesowych, których docelowa powierzchnia zaoferuje blisko milion metrów kwadratowych. W 2020 r. przybyło w nim kilka ciekawych projektów, z których największą transakcją była rewitalizacja niszczejącej przedwojennej bazy dla sterowców w Legnicy. Tylko w przypadku Legnicy, mówimy o inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 60 milionów euro i ponad 90 000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej. Z pierwszego etapu legnickiego projektu, ukończonego latem, już dziś korzystają lider technologiczny w dziedzinie oprogramowania dla rynków budowlanych MiTek, dystrybutor i producent odzieży z branży e-commerce Spreadshirt oraz firma logistyczna RABEN.
„Dzięki projektowi w Legnicy, udział terenów poprzemysłowych w naszym polskim portfelu wzrósł do 48%. Cały projekt został pomyślany tak, aby dostarczyć lokalnemu rynkowi nowego bodźca ekonomicznego, a jednocześnie stać się jednym z kluczowych filarów dalszego rozwoju i modernizacji otoczenia biznesowego, nie tylko samej Legnicy, lecz również okolicznych miast i całego województwa dolnośląskiego” – tak największą inwestycję roku komentujeMichał Białas, Country Head Poland w Accolade.
Dzięki staraniom Accolade już trzecia inwestycja i w sumie piąta hala powstaną w Bydgoszczy. Po przekształceniu byłych zakładów chemicznych w Panattoni Park Bydgoszcz I i pomyślnym ukończeniu projektu Panattoni Park Bydgoszcz II, latem grupa zaprezentowała projekt Panattoni Park Bydgoszcz III. Hala o powierzchni 46 000 m2 oprócz nowinek technologicznych będzie oferowała szereg zaawansowanych rozwiązań ekologicznych, takich jak oświetlenie w technologii LED, panele fotowoltaiczne i system zarządzania wodą deszczową.
„Obok wyraźnych trendów globalnych, takich jak stale rosnący udział zakupów internetowych w całkowitej sprzedaży detalicznej oraz związany z tym boom logistyczny i e-commerce, obserwujemy też coraz większy nacisk na nowoczesne technologie i przyjazne podejście do otoczenia. Wierzymy, że nasze parki stanowią podstawową infrastrukturę biznesową, a zarazem spełniają wysokie standardy ekologiczne” – przekonuje Kratina, podkreślając dbałość o środowisko.
Wśród nowych inwestycji znalazł się także park przemysłowy w Gorzowie Wielkopolskim. Po zrealizowaniu czterech etapów powierzchnia kompleksu wyniesie 71 000 m2. Z ukończonego etapu już teraz korzystają Logoplaste i Omnipack. Kolejną nową lokalizacją jest Park Szczecin Airport koło Goleniowa. Pierwszym najemcą została firma sia Abrasives ze znanej na całym świecie grupy Bosch. Ciekawym przypadkiem jest pojawienie się nowego najemcy w lokalizacji w Mińsku Mazowieckim. Jest nim firma TW Plast. Jej produkcja opiera się na przyjaznych dla środowiska i ekologicznych opakowaniach z tworzyw sztucznych, a w odpowiedzi na pandemię rozpoczęła produkcję środków ochrony osobistej i maseczek.
„Niezmiernie cieszy mnie fakt, że powoli przekonujemy się, iż nowoczesne hale mogą mieć szerokie i różnorodne przeznaczenie. W ślad za dynamicznym rozwojem technologii i popularyzacją ekologicznych rozwiązań, postępuje większa dywersyfikacja najemców. Wynika to przede wszystkim z elastyczności naszych hal, które można sprawnie dostosować praktycznie do każdej branży” – zauważa Białas.
Poza rozwijaniem nowych projektów Accolade stawia także na zrównoważoną przyszłość i stabilność swojego portfela. W 2021 r. szykuje kolejną nowość.
„W tym roku obiekty przemysłowe definitywnie potwierdziły swoją pozycję najbardziej poszukiwanego aktywa w segmencie nieruchomości komercyjnych. Rosnąca branża e-commerce, stabilne firmy logistyczne i liczący się producenci to połączenie, w którego wspieranie i rozwój inwestują najważniejsi gracze i największe europejskie banki, koncentrujące się na rynku nieruchomości. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z zawartej z niemieckim Aareal Bank umowy na refinansowanie czterech polskich parków - w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Zielonej Górze. Refinansowanie o łącznej wartości 153 mln euro jest jedną z największych transakcji finansowych w segmencie nieruchomości przemysłowych w Europie Środkowej. W przyszłości chcemy umożliwić inwestowanie w zrównoważoną przyszłość europejskiego przemysłu również polskim inwestorom” – dodaje Kratina.