Accolade utrzymuje silną pozycję na rynku magazynowym w Polsce z ponad 1,3 mln mkw. wynajętej powierzchni i rozwija inwestycje na nowych obszarach
- Portfolio Accolade na koniec pierwszej połowy 2023 r. osiągnęło ponad 1 300 000 mkw. wynajętej powierzchni w 26 nowoczesnych parkach magazynowych w całej Polsce
- Inwestor utrzymuje pozycję lidera w kilku regionach Polski, w tym m.in. w zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i podlaskim
- Accolade kontynuuje również swoją strategię zrównoważonego rozwoju, zdobywając certyfikaty BREEAM dla swoich inwestycji oraz wspierając lokalne społeczności
- Inwestor uzyskał pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Outstanding dla budynku przemysłowego, co czyni go najwyżej certyfikowanym budynkiem w branży
W pierwszej połowie 2023 roku Accolade kontynuował swoje zaangażowanie w rozwój polskiego sektora magazynowego, wynajmując 185 000 mkw. powierzchni magazynowej, co jest zbliżonym wynikiem do osiągniętego w analogicznym okresie minionego roku. Na podobnym poziomie do pierwszej połowy 2022 roku, pozostała liczba nowych umów, w ramach których wynajęto 103 500 mkw. Do największych transakcji zaliczyć można umowy z Regesta na 32 900 mkw. w parku w Rudzie Śląskiej oraz z Kostal Automobil Elektrik na 17 000 mkw. w Świdniku, gdzie znajduje się najnowszy projekt w portfolio firmy. Co więcej, Accolade podwoił wielkość wynajmowanej powierzchni w ramach przedłużania umów z dotychczasowymi najemcami. Łącznie wynajęto w ten sposób 81 500 mkw., a do największych transakcji należą umowa z Tyco Electronics Polska, które zajmuje 56 000 mkw. w Parku Szczecin I oraz z Iveco na 16 500 mkw. w Parku Zielona Góra. Na koniec pierwszej połowy 2023 r. łączna powierzchnia magazynowa, należąca do Accolade, wyniosła 1 300 000 mkw. w ramach 26 parków zlokalizowanych na terenie całej Polski. Łączna wartość zarządzanego portfela to ponad 1,3 mld EUR.
– Wyniki te potwierdzają, że Accolade to nie tylko inwestor cieszący się zaufaniem, ale również doświadczony asset manager. Mimo że pierwsza połowa tego roku była pełna wyzwań i niepewności związanych z czynnikami makroekonomicznymi, nasza firma, dzięki lokalnej perspektywie oraz doświadczeniu zdobytym zarówno na rynkach europejskich, jak i na gruncie krajowym, aktywnie inwestuje i elastycznie reaguje na zmieniające się otoczenie biznesowe. Wierzymy w potencjał polskiego sektora magazynowego, dlatego z sukcesem kontynuujemy naszą pracę, skoncentrowaną na tworzeniu nowoczesnych, ekologicznych parków magazynowych, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju oraz spełniają wymagania naszych klientów. – powiedział Jarek Wnuk, dyrektor zarządzający Accolade w Polsce.
Accolade nadal pozostaje liderem w wielu regionach Polski. Jego silna pozycja jest szczególnie zauważalna w lokalizacjach wzdłuż zachodniej granicy kraju. Rekordzistą pod względem wynajętej powierzchni jest województwo zachodniopomorskie, gdzie inwestor oferuje parki magazynowe o łącznej powierzchni 420 000 mkw. w Szczecinie, Goleniowie oraz Koszalinie. Skala inwestycji w tym regionie skłoniła inwestora do otwarcia w Szczecinie pierwszego regionalnego biura, którego celem jest aktywna współpraca z miejscową społecznością oraz stworzenie jeszcze lepszych warunków do budowania relacji biznesowych, w tym z firmami działającymi w Szczecinie i okolicach. Accolade jest również bardzo aktywny w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie w Bydgoszczy dysponuje parkami o łącznej powierzchni niemal 250 000 mkw. oraz lubuskim z parkami w Zielonej Górze o powierzchni 170 000 mkw.
- Polska jest niewątpliwym liderem pod względem nowo wybudowanych obiektów przemysłowych w naszym portfolio. Accolade, widząc potencjał i znaczenie rynków w tej części Europy, konsekwentnie inwestuje również w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Holandii oraz Słowacji, a także planujemy wejście na kolejne europejskie rynki. Wierzymy, że atrakcyjne lokalizacje, rozwinięta infrastruktura i dostęp do wykwalifikowanej kadry, wsparte naszym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, stanowią fundamenty dynamicznego wzrostu i rosnącego popytu na przestrzenie przemysłowo-logistyczne w Europie. – powiedział Lukáš Répal, dyrektor operacyjny w Accolade.
W Polsce inwestor nie tylko koncentruje się na rozwoju portfolio poprzez inwestycje w nowych lokalizacjach, ale również rozwija się w tych już zajmowanych. Przykładem jest ukończenie i pełne wynajęcie drugiego parku w Białymstoku. Łącznie do dyspozycji pozostają tu parki o powierzchni 80 000 mkw. Wszystkie inwestycje Accolade wywarły korzystny wpływ na lokalną gospodarkę i przyczyniły się do powstania 12 500 nowych miejsc pracy w całej Polsce.
Cechą wspólną parków jest również koncentracja na ekologii. Accolade stworzył bowiem system oceny możliwości inwestycyjnych, który priorytetowo traktuje tzw. brownfieldy. W portfolio firmy inwestycje na rewitalizowanych terenach stanowią aż 30%. Zaangażowanie to jest widoczne w certyfikatach BREEAM otrzymanych dla wszystkich nowych parków. Inwestor dąży do tego, aby nowe parki były certyfikowane minimum na poziomie Excellent. W tym roku Accolade został szczególnie wyróżniony, gdyż Park Szczecin III otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, co uczyniło go pierwszym tak wysoko certyfikowanym budynkiem przemysłowym w Polsce.
Firma nie ogranicza się do biznesowych inicjatyw, o czym świadczy m.in. utworzenie programu Accolade Industrial Art, który wprowadził sztukę do przestrzeni przemysłowych. W pierwszym kwartale tego roku w ramach tej inicjatywy otwarto wystawę plenerową, poświęconą historii przemysłowej Załomu, gdzie obecnie znajduje się największy park przemysłowy Accolade w Polsce – Park Szczecin I. Ponadto z inicjatywy inwestora realizowane są również programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Przykładem są ekologiczne warsztaty przeprowadzone w Zielonej Górze, podczas których uczniowie poznali tajniki życia pszczół i zrozumieli ich znaczenie dla środowiska naturalnego. Accolade współpracuje również z Teatrem za Jeden Uśmiech, którego aktorzy umilają czas dzieciom przebywającym w szpitalach. Tego rodzaju wydarzenia są integralną częścią strategii Accolade, który kładzie nacisk na budowanie bliskich i pozytywnych relacji z lokalnymi społecznościami.
Accolade działa w sześciu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę, przeznaczoną dla biznesu globalnych marek, głównie z obszarów e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci ponad 50 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji o wartości ponad 2,65 mld EUR, gwarantującym zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa posiada obecnie nieruchomości o łącznej powierzchni 2,8 mln mkw., które są wynajmowane niemal 300 najemcom dostarczając 138 mln euro przychodu z najmu rocznie. Accolade inwestuje również w rewitalizację terenów poprzemysłowych, które stanowią ponad jedną trzecią portfela Grupy. Dwa budynki w Parku Szczecin III przy ulicy Kniewskiej otrzymały najwyższy poziom certyfikacji BREEAM - Outstanding - co czyni je pierwszymi tak wysoko certyfikowanymi projektami w Polsce.
Accolade zobowiązuje się do przestrzegania zasad ESG poprzez stosowanie rygorystycznych wymogów ochrony środowiska, udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe. Firma rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania równowagi między wzrostem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową.
W 2017 roku Grupa nabyła operatora drugiego najbardziej ruchliwego lotniska w Czechach Brno-Tuřany, przygotowuje także poligon w pobliżu Stříbro jako centrum badawcze do rozwoju i certyfikacji pojazdów autonomicznych. Po więcej informacji zapraszamy na www.accolade.eu.
Kontakt dla mediów:
Patrycja Rabińska, patrycja.rabinska@marielhaan.com, 504 006 016
Marta Lewicka, marta.lewicka@marielhaan.com, 603 740 630