Multimodalny kompleks przy lotnisku w Brnie jest już gotowy. Do grona światowych marek dołączyli trzej ostatni najemcy.
Multimodalny kompleks położony obok portu lotniczego w Brnie, realizowany wspólnie przez spółkę Letiště Brno a.s. należącą do grupy Accolade i wykonawcę Panattoni, jest już w całości wynajęty. Do rozpoznawalnych marek, takich jak Coca Cola, DHL czy Zásilkovna dołączyły liczące się firmy Erba Lachema z Erba Group, Noviko i Reda. Poza świetną strategiczną lokalizacją przy lotnisku Brno-Tuřany i autostradzie D1 kompleks oferuje także doskonałą infrastrukturę dla nowoczesnego i zrównoważonego biznesu. Cały obiekt może się poszczycić wysoką oceną według najnowszych standardów BREEAM New Construction na poziomie Excellent, której zawdzięcza tytuł jednego z najbardziej „zielonych” parków przemysłowych w Czechach i najbardziej „zielonego” w Brnie.
Spółka Noviko, należąca do globalnej spółki macierzystej Covetrus, wynajęła w parku ponad 8 tys. m2 powierzchni. Jest to firma oferująca produkty lecznicze, biopreparaty, wyroby medyczne, wyposażenie dla hodowców, urządzenia weterynaryjne i pasze. Nowoczesne powierzchnie zapewnią jej niezbędny komfort pozwalający m.in. na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury i umożliwią firmie jej na dalszy strategiczny rozwój.
Kolejne ok. 4,6 tys. m2 wynajęła spółka Reda, zajmująca się przede wszystkim sprzedażą, drukiem oraz dystrybucją gadżetów reklamowych i prezentowych. Należąca do grupy Stricker firma dostarcza towary w całej Europie i na innych kontynentach. W Czechach jest „numerem jeden” na rynku. Dysponuje największą powierzchnią magazynową w branży – na ponad 24 tys. miejsc paletowych i 30 mln sztuk towarów w magazynie.
Trzecim spośród najnowszych najemców jest producent wyrobów do diagnostyki in vitro (IVD) – spółka Erba Lachema należąca do Erba Group, zajmująca prawie 5 tys. m2 powierzchni, która mieszkańcom Brna i okolic zapewni nowe miejsca pracy w nowoczesnych przestrzeniach do magazynowania wyrobów medycznych do IVD. Ciekawostką tej lokalizacji są specjalne agregaty chłodzące na dachu i okna przeciwpożarowe wychodzące z biur na halę.
– W multimodalnym kompleksie w Brnie, położonym obok drugiego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portu lotniczego w Czechach, udało się stworzyć wyjątkową przestrzeń, w której spotykają się kluczowi gracze z różnych branż. Wszystkich najemców łączą dwie rzeczy: nacisk na zrównoważone podejście do środowiska oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne – zauważa dyrektor generalny grupy Accolade Milan Kratina.
– Cieszę się, że mogliśmy zaoferować spółkom Noviko, Reda i Erba Lachema wysokiej jakości powierzchnie w obiekcie ubiegającym się o certyfikat BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Zrównoważone podejście do środowiska potwierdzamy przez obfite nasadzenia zieleni na terenie kompleksu – podkreśla dyrektor generalny Panattoni na Czechy i Słowację Pavel Sovička.
Brno Airport Park zajmuje powierzchnię 110 893 m2. Jest to unikatowy, wielofunkcyjny kompleks, którego poszczególne budynki są projektowane z myślą o jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko. Część kompleksu powstała na terenach poprzemysłowych. Przy budowie wykorzystano aż 90% materiałów odzyskanych z rozbiórki wcześniejszych obiektów. Na terenie kompleksu znajduje się zbiornik retencyjny, wokół park, a pośrodku strefa wypoczynku z ławkami dla pracowników. Na terenach zielonych stopniowo zostanie posadzonych ponad sto drzew, których dopełnieniem będą krzewy. Zaplanowano mieszankę drzew liściastych i oryginalnych czeskich drzew iglastych.
Zalesianie wybranych powierzchni już trwa. Dzisiaj symboliczny udział w całym przedsięwzięciu wzięli Jakub Ryvola, Associate director – Asset Management grupy Accolade, Robert Chmelař, Head of Property Management CZ Panattoni, którzy posadzili lipę drobnolistną, będącą symbolem Czech.
Cztery hale należące do kompleksu otrzymały ocenę „Excellent”, a jedna „Very Good” według systemu BREEAM New Construction. Międzynarodowy certyfikat BREEAM stanowi gwarancję przyjazności dla środowiska, wysokiego stopnia samowystarczalności energetycznej i ponadstandardowych warunków pracy.
Multimodalny kompleks korzysta z infrastruktury kolejowej portu lotniczego. Dzięki temu nie ma potrzeby przeładunku cargo z samolotów do pojazdów opuszczających kompleks. Pozwala to najemcom zaoszczędzić pieniądze, a dodatkowo uspokoić transport na trasach dojazdowych do lotniska. Obok transportu lotniczego, park przemysłowy wykorzystuje bocznicę kolejową prowadzącą do portu lotniczego, a dodatkowym atutem kompleksu jest modernizacja całego berneńskiego węzła kolejowego.